Metsäverotus

KLT-kirjanpitäjä Johanna Sirkiä

Puun myyjän ALV-velvollisuus

Mikäli et ole jostain muusta toiminnasta arvonlisäverovelvollinen ja puun myynnistä saatava myyntituotto on enintään arvonlisäverovelvollisuuden rajan suuruinen, niin silloin sinun ei ole pakko rekisteröitya ALV-velvolliseksi.

ALV-velvollisuuden raja vuonna 2024 on 15.000 €/vuosi ja vuonna 2025 raja on 20.000 €/vuosi. Mikäli puun myynnistä saatava myyntitulo ylittää tämän rajan, niin silloin puun myyjän tulee rekisteröityä ALV-velvolliseksi.

Mikäli sinulla on muuta elinkeinotoimintaa tai maataloustoimintaa, josta olet ALV-velvollinen, niin siinä tapauksessa puun myynnistä tulee tilittää arvonlisäverot, vaikka puun myynti yksinään ei ylittäisi ALV-velvollisuuden rajaa.

Tilitoimisto Relipe auttaa ALV-rekisteröinnin tekemisessä, ALV-laskelmien tekemisessä sekä ALV-tilitysten hoitamisessa.

Puun myynti

Kun myyt puuta pystykauppana, niin silloin puun ostaja hoitaa puunkorjuun ja kuljettamisen. Saat ostajalta (yleensä jokin metsäyhtiö) raportit myymäsi puun määrästä, saamistasi myyntihinnoista sekä metsäyhtiön toimittamasta ennakonpidätyksestä.

Hankintakauppa tarkoittaa, että puun myyjä huolehtii puunkorjuusta ja kuljettamisesta sovittuun paikkaan. Tässä tapauksessa tarvitaan tositteet sekä myynnistä että myynnin kuluista. Mikäli teet itse hankintatyön, niin tee muistiinpanot, josta ilmenee työnteon ajankohdat, puutavaralajit ja kuutiomäärät.

Mikäli myyt joulukuusia tai jollakin muulla tavalla myyt metsästä puuta suoraan kuluttaja-asiakkaille, niin silloin sinun pitää itse tehdä myyntitositteet.

Tilitoimistosta saat tarkempia ohjeita tositteista ja muistiinpanoista.

Metsätalouden menot

Metsänhoitoon ja metsätalouteen liittyvät menot ovat vähennyskelpoisia kuluja metsätalouden verotuksessa. Menoista ja kuluista pitää olla tallessa kaikki kuitit, laskut ja muut tositteet.

Mikäli sinulla on metsätalouteen liittyviä matkakuluja, niin pidä ajopäiväkirjaa, tee muistiinpanot matkoista ja laita menotositteet talteen.

Mikäli teet itse metsänhoitotöitä, niin tee muistiinpanot ajankohdista ja tehdyistä toimenpiteistä.

Mikäli jonakin vuonna ei olisi metsätalouden tuloja, niin metsätalouden menot kannattaa kuitenkin ilmoittaa verotukseen. Silloin verotuksessa vahvistetaan metsätalouden tappiota, joka saadaan vähentää tulevien vuosien tuloista.

Puukaupan verokysymykset

Ota ajoissa etukäteen yhteyttä tilitoimistoon. Käymme yhdessä läpi tilanteesi ja kysymyksesi. Saat juuri sinun tilanteesi mukaiset käytännölliset ohjeet siitä, mitä tositteita ja tietoja tarvitaan verotuksen hoitamista varten.

Tällä tavalla sinun on helpompi koota juuri ne tiedot ja tositteet, jotka tarvitaan laskelmia ja veroilmoituksia varten.

Mitä veroja?
Kuinka paljon?

Puun myynnin ALV-tilitykset ja metsätalouden veroilmoitus tehdään kalenterivuosittain, kerran vuodessa.

Kerää puun myyntuloista saamasi raportit sekä kaikki metsätaloutta koskevat raportit, laskut, kuitit, muut tositteeet ja muistiinpanot koko vuoden ajalta. Toimita ne tilitoimistoon seuraavan vuoden alussa, viimeistään tammikuun loppuun menessä.

Tilitoimisto tekee antamiesi tietojen pohjalta laskelmat arvonlisäverotusta ja metsätalouden tuloverotusta varten.

Tilitoimisto hoitaa puolestasi myös veroilmoitusten laatimisen ja lähettämisen.

Tilitoimisto toimittaa sinulle laskelmat metsätalouden tuloista, menoista, arvonlisäverosta ja tuloverosta. Saat ohjeet siitä, kuinka paljon veroja pitää maksaa ja miten verojen maksaminen tapahtuu.

Veroneuvonta

Tilanteet ovat erilaisia. Metsätila saattaa kuulua kuolinpesään. Metsätila saattaa olla yhteisomistuksessa. Metsätalouteen saattaa liittyvä investointeja, joita ei voi vähentää yhdellä kertaa, vaan verovähennykset tapahtuvat poistoina.

Puunmyyntitulot verotetaan pääsääntöisesti pääomatuloina. Mikäli on tehty hankintatyötä, niin silloin verotus tapahtuu osittain ansiotuloverotuksena.

Miten kussakin erilaisessa tilanteessa pitää tai kannattaa toimia? Tilitoimistosta saat neuvontaa erilaisiin metsäverotuksen tilanteisiin.